Túlhalászat
01 dec 2015

5 dolog amit megtehetsz az óceánok/tengerek védelmében

Te is tehetsz valamit a Földért! A kártékony halászati módszerek, a tengervíz szennyezése, az emelkedő szén-dioxid-koncentráció és sok más tényező miatt óceánjaink és a bennük élő gazdag és változatos tengeri életközösségek veszélybe kerültek. De ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot? Összeszedtük 5 pontban mi az, amivel Te is hozzájárulhatsz a tengerek és óceánok védelméhez.

1. Támogasd az újrahasznosítást!
Zöld, zöld, zöld…, minden zöld! A csapból is ez folyik, nemhiába. Szelektíven gyűjtjük a szemetet, autózás helyett inkább sétálunk, bringázunk, minél kevesebb plasztik zacskót használunk. A környezettudatos gondolkodás már nem csak egyéni, hanem vállalati szinten is elvárás. És szerencsére több nagy cég is élen jár az újrahasznosításban. Az Adidas a Parley For The Oceans platformmal például közösen újrahasznosított óceáni szemétből készített edzőcipőt. A gumitalpú cipőnek a felső része újrahasznosított óceáni műanyag szemétből, hátrahagyott halászhálókból és a Sea Shepherds aktivistacsoport által begyűjtött, az illegális orvhalászok által hátrahagyott mélytengeri eresztőhálókból készült. Legyél tudatos vásárló!

Parley-for-the-Oceans-for-Adidas-sin-magazine
2. Támogass környezetvédő közösségeket, szervezeteket!
Csatlakozz az óceán harcosokhoz! Keress meg olyan közösségi összefogásokat, akik petícióval fordulnak a döntéshozókhoz és támogasd őket aláírásoddal! Ne csupán az információk megosztásával, vagy az aláírásoddal segíts, de a bevételed 1%-ával is támogasd őket.

3. Fogyassz fenntartható tengeri élelmiszereket
A halat fenntartható állományból szerezd be, ne fogyassz fiatal példányokat és kérdezz rá mindig az árusnál a hal eredetére. A túlhalászatnak köszönhetően sok halfajtát a kipusztulás veszélye fenyeget. A fenntartható állományból származó halfogyasztással nem járulunk hozzá a tengeri halállomány értelmetlen elpusztításához. Keresd az MSC és a Dolphin safe emblémával ellátott termékeket.

Túlhalászat
4. Tartsd be a 10 pontos búvár etikettet!
A Project AWARE ’10 tipp búvároknak hogyan védjük meg a tengereket és óceánokat’ azt körvonalazza, hogyan viselkedjünk a merülések, búvártúrák alkalmával úgy, hogy az a környezet és a társak szempontjából is helyénvaló legyen.
http://www.projectaware.org/zh-hant/project/10Tips

5. Szedd Te a szemetet!
Téged is zavar, amikor merülés közben azzal szembesülsz, hogy több a szemét víz alatt, mint a korall? Itt az alkalom, hogy tegyél ellene! Válassz egy napot és egy helyszínt a szafari alatt, mi pedig biztosítjuk a zodiac-ot és a zsákokat, a hajón a guide-ok mindenben segítenek, Neked csak szedned kell a szemetet. Közösen tisztává varázsoljuk a korallzátonyokat. Végezetül pedig, ha lelkes vagy és van még erőd, nagyon örülünk, ha írsz nekünk egy két-három bekezdésnyi publikálható összefoglalót és küldesz max. 5 képet arról, hogy sikerült az akció.

Ha esetleg a fent leírtak nem győztek volna meg, nézd meg az alábbi videót, ami tisztán tükrözi mekkora veszélynek vannak kitéve a tengerek és óceánok:

Views: 3991
Author: Hertelendy (Völgyesi) Lívia