9 egyiptomi recept, amit garantáltan imádni fogsz!

24 nov 2015

Az alábbi egyiptomi receptek nemcsak finomak, de roppant egyszerűek is, amelyeket bárki, még kezdő szakácsok is elkészíthetnek maguknak, családnak, vagy barátoknak odahaza. Az alapanyagokért nem kell Egyiptomig repülni, könnyedén beszerezhető minden hozzávaló az itthoni boltokban.

Az egyiptomi ételek többsége valamilyen változatban a legtöbb ország konyhájában megtalálható, de a kosari az más. Kosari csak Egyiptomban van. Eredete ismeretlen, de úgy tudjuk, hogy a kosari török eredetű szó és keveréket jelent, azonban Törökországban nem esznek ilyet. Egy másik elmélet szerint az egyiptomi zsidók találták ki, de akkor a zsidók miért nem eszik? Egy biztos, Egyiptomban nem lehet kikerülni a kosarit. Eredetileg a szegények eledele, mivel a legolcsóbb főtt ételek közé tartozik, de gyakorlatilag úton-útfélen mindenki ezt eszi. Az egyiptomi konyha világszerte népszerű, nálunk a következő ételek és receptek a legnagyobb befutók.

1. Az isteni Falafel

Falafel
HOZZÁVALÓK
40 dkg lóbab
1 nagy tojás
1 nagy fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyemzöld
1 kávéskanál őrölt koriander
15 dkg liszt
2 evőkanál szezámmag

olaj a sütéshez

ELKÉSZÍTÉS

Elkészítés: A babot 1 napra beáztatjuk, másnap lecsurgatjuk, lassú tűzön puhára főzzük, átpaszírozzuk.

A megtisztított, apróra vágott hagymát, a szétnyomott fokhagymagerezdeket és a koriandert hozzáadjuk az átpasszírozott babhoz, jól elkeverjük, lassú tűzön összefőzzük.

Ha kihűlt, kis pogácsákat formálunk belőle, megforgatjuk a felvert tojásban, majd a lisztben és a szezámmagban, serpenyőben forró olajban aranybarnára sütjük.

Papírszalvétán leszárítjuk, kissé megsózva tálaljuk.

2. Tahina

Egyiptomi Tahina recept
HOZZÁVALÓK
10 dkg hántolt szezámmag (lehet pörkölt is)
1 gerezd zúzott fokhagyma
1 csapott kávéskanál só
2-3 evőkanál olívaolaj
kb. 0,5 dl víz
frissen facsart citromlé ízlés szerint

ELKÉSZÍTÉS

Elkészítés: Kávédarálón megőröljük a szezámmagot, majd tálba öntve hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, az olívaolajat, a sót, a vizet, és botmixer segítségével krémes állagúra turmixoljuk. Citromlével ízesítjük.

3. Vöröslencse leves

Vöröslencse leves
20 dkg vöröslencse
3 fej vöröshagyma
30 dkg burgonya
8 adag fokhagyma
1 adag olaj
2 teáskanál római kömény
1 kávéskanál kurkuma
ízlés szerint konyhasó
1 csokor koriander
3 evőkanál friss citromlé
ízlés szerint bors
1 liter csirkehúsalaplé

ELKÉSZÍTÉS

Az apróra vágott hagymát, burgonyát, a fokhagymát és a lencsét felöntjük az alaplével és puhára főzzük. Közben az őrölt római köményt és a kurkumát a felforrósított olajra dobjuk és 2 percig pirítjuk, majd a levessel felöntjük. Sóval, borssal és a citromlével ízesítjük, majd a koriandert beleszórva, botmixerrel pürésítjük.
Forrón tálaljuk.

4. Töltött szőlőlevél

Töltött szőlőlevél
HOZZÁVALÓK
40 deka darált hús (főleg bárányt használnak)
2 evőkanál apróra vágott kapor
1 deci tejföl
5 deka risz
40 deka szőlőlevél
só, bors
2 gerez fokhagyma (összetörve)
2 fej vöröshagyma (apróra vágva)
7 deci marhahúsleves (kocka)
4 evőkanál olaj
1-2 kávéskanál paradicsompüré.

ELKÉSZÍTÉS

Mossuk meg a szőlőleveleket és forró, sós vízben főzzük őket 5 percig. Szűrjük le és préseljük ki belőlük a vizet. Az olajban pároljuk meg a vöröshagymát. amikor már üveges, keverjük bele a paradicsompürét és öntsük rá a 2 deci húslevest. Forraljuk fel, tegyük bele a rizst, és takaréklángon főzzük kb. 10 percig, míg a folyadék elfő. Amikor kihült, keverjük bele a kaprot és a húst.

Tegyünk minden szőlőlevélbe 1 kávéskanál tölteléket, göngyöljük össze. A két szélét gondosan hajtsuk be, hogy a töltelék ki ne folyjon.

A megtöltött szőlőleveleket egymás mellé és fölé rakjuk egy lábasba, ráöntjük a maradék húslevest és takaréklángon 40-50 percig főzzük. Forrón tálaljuk, tetejére fokhagymás tejfölt öntünk. (A fokhagymát előzőleg jól keverjük össze a tejföllel.)

5. Kosari, Egyiptom nemzeti étele

Egyptian kosari
HOZZÁVALÓK
2 csésze rizs
2 csésze lencse
2 csésze csicseriborsó
20 dkg makaróni
2 fej hagyma
4 – 6 gerezd fokhagyma
4 db paradicsom
1 evőkanál olaj
só-bors, kis cukor
paprika (ízlés szerint)
római kömény
fahéj
ecet

ELKÉSZÍTÉS

A lencsét megtisztítjuk, megmossuk és enyhén sós vízben feltesszük főni. A több, váltott vízben átmosott rizst is megfőzzük, gyengén sós, borsos vízben. A makarónit enyhén sós vízben kifőzzük, levét alaposan lecsurgatjuk.

Természetesen mindhármat külön-külön edényben főzzük meg, mert mindegyiknek más a főzési ideje! (Kezdőknek) Egy kisebb edényben sós vízben megfőzzük az előző este beáztatott csicseriborsót, és ha kész, hozzáöntjük a tésztához.

Vékony csíkokra szeleteljük a hagymát (kosariben nem karikák vannak, hanem szálak vannak) forró olajban aranybarnára sütjük, majd félretesszük egy konyhai papírtörlőre (ez FONTOS, mert ha nincs alatta egy jó réteg papírtörlő, hogy feligya az olajat, akkor nem ropogós lesz, hanem egy halom tocsogós-locsogós izé). Ha minden megfőtt, az egészet rétegesen egy cseréptálba halmozzuk: alul legyen a rizs, azon a lencse majd a makaróni.

A kosari lelke a szósz. Az összetevőket egy botmixer edényébe durván beledaraboljuk:
4 naaagy és érett paradicsomot meg 4-6 duci gerezd fokhagymát, egy késhegyni őrölt fahéjat, teáskanál sót, csapott kávéskanál cukrot, csapott kávéskanál őrőlt borsot, csapott kávéskanál őrölt római köményt, 1 evőkanál gyenge ecetet és ízlés szerint csípőspaprikát vagy akár egy csilit, ha van otthon egészben vagy annyi erős pistát, amennyit bír a család. Ha nem bírjuk annyira az erőset, akkor dobjunk bele egy púpos teáskanálnyi édes pirospaprikát helyette. Édes pirospaprika az mehet bele egyébként a csípős mellé is.

Aztán szépen homogénre mixeljük az egészet, és felfőzzük. Ha nem elég fűszeres a végeredmény, akkor még fűszerezzünk rajta. Külön edényben kínáljuk a szószt, hogy mindenki annyit keverjen hozzá, amennyit szeret, és külön tányéron a pirított hagymát, így a kosarievés mindig 10 perc mixelgetéssel kezdődik. Nyami.

6. Padlizsán mentás joghurttal

padlizsan
HOZZÁVALÓK
4 db padlizsán
4 evőkanál olaj
2 gerezd fokhagyma
2 dl joghurt
Néhány száraz, tört mentalevél
ízlés szerint só, bors

ELKÉSZÍTÉS

A padlizsánt külső héjától megtisztítjuk, hosszában kb. 1 cm vastag szeletekre vágjuk, gyengén sózzuk. Fél órán át szitán állni hagyjuk, hogy a keserű leve kifolyjon. Majd hideg vízzel is megmossuk, lecsurgatjuk. Ezután lisztben megforgatva forró olajban a padlizsán mindkét oldalát világosbarnára sütjük. Ekkor rátesszük a szétzúzott foghagymát, és egy kis ideig tovább sütjük együtt. (Vigyázzunk, meg ne égjen a fokhagyma, mert akkor keserű lesz!) Ezután kivesszük a padlizsánt, és az olajat lecsurgatjuk róla. Forró tálra szedjük, melegen tartjuk. Joghurttal leöntve, sóval, borssal, mentával ízesítve tálaljuk.

7. ZÖLDSÉGES HAL (Tengeri és édesvízi halakból egyaránt elkészíthető.)

Zöldséges hal
HOZZÁVALÓK
1 db kb. 1 kg-os hal
2 érett paradicsom
2 fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 közepes nagyságú burgonya
1 zellerdarab
1 szál sárgarépa
1 uborka
1 dl olívaolaj
1 evőkanál (halételekhez javallott) fűszerkeverék
1 csipetnyi erős paprika vagy chili
só, bors

A megtisztított burgonyát és sárgarépát félig megfőzzük, a zellert apróra vágjuk, felszeleteljük az uborkát és a vöröshagymát nagyon vékonyra felkarikázzuk. Ez utóbbit kevés olajon megpirítjuk, beletesszük az apróra vágott fokhagymát, a meghámozott és kockákra vágott paradicsomot és a többi zöldséget, valamint a burgonyát és a sárgarépát is. Megsózzuk, borsozzuk, és fedő alatt néhány percig pároljuk.
A megtisztított halat kívül-belül bedörzsöljük sóval, borssal és fűszerkeverékkel majd olajon 10 percig sütjük, ezután körberakjuk a zöldségekkel és újabb 10 perc múlva készre pirítjuk. Végül megszórjuk erős paprikával (vagy chilivel).

8. Basbousa

Egyptian basbousa
HOZZÁVALÓK
A tésztához:
2 db citrom leve + egynek a reszelt héja
3 db tojás
3 pohár (2,5 dl-es poharat használunk) búzadara
3 pohár kókuszreszelék
3 pohár kristálycukor
3 pohár joghurt
Az öntethez:
1 pohár víz
1 pohár cukor
1 citrom leve
1 pohár kókuszreszelék

ELKÉSZÍTÉS

Elkészítés: A tésztához valókat összekeverjük, és legalább 3 órát hűtőben pihentetjük. Elkészíthetjük előző este is, és pihenhet egész éjszaka.
Sütés előtt még egyszer átkeverjük a masszát, majd kikent, lisztezett tepsibe simítjuk, és közepes hőmérsékleten kb. 30 percig sütjük (tűpróbával ellenőrizzük).
Amíg a tészta sül, elkészítjük az öntetet: 1 pohár cukorból és 1 pohár vízből szirupot főzünk, amit 1 citrom levével ízesítünk. A forró szirupot a megsült, de még forró tészta tetejére locsoljuk. Kókuszreszelékkel megszórjuk, és a tepsiben hagyjuk kihűlni.

9. Fűszeres arab feketekávé

Fűszeres arab feketekávé
HOZZÁVALÓK
6 kis feketekávés csésze víz,
6 tk. cukor,
8 tk. finomra őrölt, frissen pörkölt kávé,
1-2 szem kardamomimag.

ELKÉSZÍTÉS

Tegyük a vizet egy hatszemélyes, hasas, réz törökkávéfőzőbe. Ha felmelegszik a víz, adjuk hozzá a cukrot és a kávét. Mihelyt felforr a kávé, húzzuk le a tűzről. Kiskanállal keverjük meg, majd ismét forraljuk fel. Ezt ismételjük meg háromszor-négyszer. Ezután vegyük le a tűzről és tegyük bele a kardamomimagot. Kanállal kocogtassuk meg egyszer-kétszer az edény oldalát. Tegyünk egy kanálnyit a kávé habjából a melegített fületlen kis kávéscsészékbe, majd öntsük hozzá a kávét és azonnal tálaljuk.

Views: 30987
Author: Hertelendy (Völgyesi) Lívia