Miért szeretnél pörölyökkel merülni Szudánban? 2016. februártól – júniusig
Az, hogy ‘cápákkal együtt búvárkodj’ talán még nem szerepel a bakancslistádon, most azonban eláruljuk miért indokolt, hogy ott legyen. Az egyik legizgalmasabb dolog a búvárkodásban az, ha megvan az esélyed arra, hogy cápákkal találkozhass!
A világ sok különböző pontjáról látogatnak búvárok Szudánba csak azért, mert tudják, hogy páratlanul érintetlen az élővilág, ami egyedülálló búvárkodási élményhez vezet.
Tehát ha készen állsz, hogy egy magasabb dimenzióba lépj a következő búvárszafarid során, akkor olvass tovább, hogy még többet megtudj a pörölycápákról. Hol van esélyed a találkozásra? Hogyan kell biztonságosan merülni közöttük és mire számíthatsz a találkozás során?
A csipkés pörölycápa Szudánban
A pörölycápa különös alakú koponyája nem az úszást megkönnyítendő öltött ilyen formát. Koponyája kalapács alakú aminek a két végén helyezkednek el szemei. Orrnyílása a patkó alakú szája előtt található. Szemét harmadik szemhéj, átlátszó pislogóhártya is védi a sérülésektől és mivel távol van egymástól és hólyagszerű, 360 fokos látást biztosít neki.
Elevenszülő hal, vagyis a kis cápák az anyahal testében kelnek ki. Egy alomban 15-31 darab, 43-55 centiméter hosszú kis csipkés pörölycápa van.
A felnőttek általában magányosan vagy párosan élnek, a fiatalok nagy rajokba gyűlnek össze. Tápláléka főleg csontos halak és fejlábúak, azonban ezek mellett, rákokra, cápákra és rájákra is vadászik. Legfeljebb 35 évig él. A csipkés pörölycápát ipari mértékben halásszák. Főleg bőréért és az úszóiért vadásszák. Májolajából vitaminokat készítenek. A nem hasznosított részeit, a tenyésztett halak táplálékaként használják.
Hol találkozhatsz pörölycápákkal Szudánban?
Ha már a Vörös Tenger Szudán-i szakaszáról beszélünk, érdemes leszögezni, hogy a legtöbb helyen cápákkal merülhet az ember. Szudán igazi unikuma és netovábbja, amikor egy akkora cáparaj veszi körül a búvárt, hogy ki se lát belőle és még a leggyakorlottabb, cápákhoz szokott merülésvezetőnek is leesik az álla.
Fontos, hogy a merülésvezető jobban ismerje a szudáni zátonyokat, mint a tenyerét, hogy gyorsan megtalálja a cápákat és mindenkinek legyen elég ideje gyönyörködnie a látványban.
Hogyan kell közel csalogatni a cápákat?
Egeret szalonnával kell csalogatni. Cápát? A cápát nem kell csalogatni. Szudánban legalábbis. A zátonyok közelében nyüzsgő hatalmas sügerek elég indokot szolgáltatnak a nagyobb ragadozóknak az állandó jelenlétre. A csipkés pörölycápát békés természete miatt könnyen meg lehet közelíteni.
Mire számíthatsz pontosan?
Bár első hallásra talán ijesztőnek és életveszélyesnek tűnhet a mutatvány, hogy természetes élőhelyükön egyszerre ennyi cápa között úszkáljon teljesen kiszolgaltatottan a búvár, de valójában teljesen ártalmatlanok és nagyon kiváncsi lények.
A cápacsapatok vonulnak folyamatosan, nem fognak elkezdeni kőrözni a búvárok körül. Távolságtartóak és nem igazán kedvelik a buborékokat.
Hogyan lehetsz biztonságban miközben pörölycápákkal merülsz?
Általában egyenes falak mentén, nagy mélységekben számíthatunk a nagyobb csapatok megjelenésére. Ez azt jelenti, hogy alattunk tátongó mélység, fölöttünk 30-40 méter, tehát stabilan kell lebegni ahhoz, hogy ne legyen fűrészfogszerű profilunk a merülés végeztével a kompjuterünkben.
És ne felejtsd! Feltétlenül legyen a kezed ügyében egy kamera, hogy rögzítsd ezt az életre szóló élményt!
Ha már most eldöntötted, hogy indulsz Te is Szudánba átélni ezt a fergeteges élményt, akkor nincs más dolgod, írj nekünk egy emailt és foglald le a következő búvárszafaridat az Andromeda-ra. Melyik a legjobb időszak? Februártól – júniusig bármikor!
>> Megnézem a lehetséges indulási időpontokat!