Miért történnek a búvárbalesetek és hogyan lehet elkerülni?
Búvárbalesetek történnek annak ellenére, hogy a legtöbb esetben kikerülhetőek. Tavasszal az egyiptomi Hurghada vizein 3 tapasztalt orosz búvár vesztette életét egy merülés során, amikor a helyi szabályok ellenére mégis túl mélyre merültek. A három áldozat közül kettő még máig sem került elő.
A magyar médiában is több helyen szerepelt az eset, melynek hatására megint a búvárkodással járó kockázatokról kezdtek beszélgetni az emberek. Pedig a hobbi búvárkodás eredendően nem veszélyes sport ha betartjuk a szabályokat. A szabadidő búvárkodás ma már nem tekinthető extrém sportnak, sokkal inkább családi sport.
Különböző sportokat összehasonlítva kiderült, hogy a veszélyes sportok rangsorában jóval a búvárkodás előtt szerepel a labdarugás, a bikafuttatás, a horgászás, a szörfözés, sőt, még a golfozás is!
Mire kell fokozottan figyelni, hogy elkerüld a búvárbaleseteket? Igyekeztünk összeszedni a legfontosabbakat.
1. Ellenőrizd búvárfelszerelésed állapotát
Indulás előtt vidd el reduktorod egy szakihoz, elkerülvén, hogy az első vízbeugrást követően szembesülj azzal, hogy ereszt, nem jön a levegő, még víz is jön a levegővel együtt, stb. Mindenre persze nem lehet előre felkészülni, de ha évente szervizelteted a reduktorod, elemet cserélsz a computerben és a búvárszafari után úgy teszed el a felszerelésed, hogy alaposan lemostad róla a sót, és kiszárítottad, máris csökkentheted a kockázatot. Vízbementel előtt pedig MORLO!
2. Tanulj meg tökéletesen lebegni
Nem csak a korallok szempontjából fontos a tökéletes lebegés! Millió esetet láttunk, amikor a búvár bólyájának a fújása közben „annyira koncentrált a feladatra”, hogy 5 méterről újra 20 méterre süllyedt, vagy éppen a felszínre emelkedett, kihagyván a szükséges biztonsági megállót.
Falak mellett történő merüléseknél, vagy amikor nincs viszonyítási alap a „nagy kékben” miközben úszunk vissza a hajóhoz, akkor sem elég érzésre tartani a mélységet. Minden egyes búvárnak kötelező a búvárkomputer használata. Sokszor megkérdezik a hajón, hogy merülőtársanként elegendő-e egy komputer? Nem!
3. Tartsd a merülőtársi rendszert
A merülőtársi rendszert érdemes nagyon szigorúan venni! Azt az alapesetet vedd figyelembe, hogy ha elfogy a levegőd hirtelen egyik pillanatról a másikra (vagy elzáródik a reduktorod), mennyi idő kell Neked ahhoz, hogy odaússz a merülőtársadhoz és megszerezd a tartalék levegőforrását? Maximum 3-4 uszonycsapást tudsz megtenni, hiszen nincs semmi levegő a tüdődben, gondolj csak bele, rémisztő nem? Igencsak felelőtlen dolog valakit magára hagyni éppen emiatt.
4. Ne menj 40 méter alá
A rekreációs búvárkodás mélységhatára 40 méter, ugyanis 40 méter alatt megváltozhat a tudatállapotunk. A mélységhatárt ahol a nitrogén narkotikussá válik nem lehet pontosan meghúzni, ráadásul búváronként is teljesen eltérő lehet. A legnagyobb gond az, hogy szinte észrevétlenül történik és a hatása alá kerülő búvár gyakran saját maga sincsen tisztában vészesen romló helyzetével. Találkoztunk már olyan búvárral is, akinél a mélységi mámor már 20 méteren jelentkezett, ezért soha nem ment lejjebb. Legyél tisztában a saját határaiddal!
5. Igyál sok vizet!
Nem folyadékot – mert egyáltalán nem mindegy mi kerül a szervezetbe – hanem vizet igen, méghozzá sokat! Nem árt odafigyelni az előző este fogyasztott alkohol mennyiségére sem! Ha túl vidámra sikeredett az este és a felkelő nap első sugarai mutatták az utat a kabinod felé, akkor inkább hagyd ki a délelőtti merülést!
6. Búvárkereső
Ma már az igényesebb bázisok és búvárhajók fedélzetén is van búvárkereső rendszer. Érdemes utánaérdeklődni, hogy a választott hajó, vagy bázis rendelkezik-e ilyennel. Díja jobb helyeken nincs (nálunk is a szolgáltalás része), merülőtársanként 1 készülék elég, ha a búvárok betartják a merülőtársi rendszert.
+1 Legyen biztosításod minden esetben!!!